Msze Św. i nabożeństwa
w niedziele i święta (wrzesień - czerwiec):
7:00, 9:00, 11:00 (z udziałem dzieci), 12:30, 14:00, 17:00
w niedziele i święta (lipiec - sierpień):
7:00, 9:00, 11:00, 12:30, 17:00
w dni powszednie:
6:30, 8:00, 18:00
Msze szczególne:
z udziałem dzieci
- niedziele roku szkolnego o godz. 11.00
- I piątek miesiąca o godz. 18.00.
w intencji członków Żywego Różańca oraz czcicieli MB Fatimskiej
- 13. dnia każdego miesiąca o godz. 18.00
o nowe powołania do życia zakonnego i kapłańskiego przez wstawiennictwo Sł. Bożego o. Euzebiusza Huchrackiego z prośbą o jego beatyfikację
- I czwartek miesiąca o godz. 18.00
w intencjach wynagradzających Najświętszemu Sercu Pana Jezusa
- I piątek miesiąca o godz. 8.00
w intencjach wynagradzających Niepokalanemu Sercu Maryi
- I sobota miesiąca o godz. 8.00
w intencjach zbiorowych za żyjących przez wstawiennictwo św. Franciszka z Asyżu
- każdy czwartek o godz. 18.00
w intencjach zbiorowych za zmarłych
- każda środa o godz. 18.00
ODPUST PARAFIALNY
- niedziela po 4. października
- suma odpustowa w intencji Parafian o godz. 11.00
Nabożeństwa stałe:
Różaniec
- od poniedziałku do soboty (z wyjątkiem wtorku) po Mszy św. o godz. 8.00
Jutrznia
- w soboty łącznie z Mszą św. o godz. 6.30
Nieszpory
- w niedzielę o godz. 16.30
Adoracja Najświętszego Sakramentu
- w czwartek o godz. 17.00 do 18.00
Ku czci Matki Bożej
- w sobotę o godz. 17.30
Koronka do Miłosierdzia Bożego
- przed każdą Mszą św. w tygodniu o godz. 8.00
Ku czci św. Franciszka z Asyżu
- w czwartek na zakończenie Adoracji Najświętszego Sakramentu, ok. godz. 17.45
Ku czci św. Antoniego z Padwy
- we wtorek po Mszy św. o godz. 8.00 - nowenna, a o godz. 17.30 nabożeństwo
Ku czci bł. Anieli Salawy
- poniedziałek po trzeciej niedzieli miesiąca na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 18.
O pokój na świecie i łaskę wiary dla niewierzących
- każdy 25 dzień miesiąca o godz. 16.30
Nabożeństwa inne:
Wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa
- I piątek miesiąca po Mszy św. o godz. 8.00 oraz o godz. 17.30,
Do Miłosierdzia Bożego
- III piątek miesiąca o godz.17.30,
Wynagradzające przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny
- I sobota miesiąca po Mszy św. o godz. 8.00,
Czuwanie Fatimskie
- 13-go dnia miesiąca od maja do października
- godz. 17.30 Różaniec św.
- godz. 18.00 Msza św.
- następnie czuwanie zakończenie procesją fatimską i Apelem Jasnogórskim
- w niedzielę godz. 16.30 Nieszpory Maryjne,
- godz. 17.00 Msza św.
- następnie dalsza część czuwania zakończonego procesją fatimską i Apelem Jasnogórskim
Droga Krzyżowa w piątki Wielkiego Postu
- dla dzieci - po Mszy św. o godz. 16.15 (w pierwsze piątki po Mszy św. o godz. 16.00)
- dla młodzieży i dorosłych - godz. 17.15
Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym
- niedziele Wielkiego Postu o godz. 16.15.
Majowe
- w tygodniu o godz. 17.30
- w niedziele o godz. 16.30
Różaniec św. (w październiku)
- w tygodniu po Mszy św. o godz. 8.00 oraz o godz. 17.15
- w niedziele o godz. 16.15
Spowiedź Św.
Godziny spowiedzi w kaplicy bocznej
pw. św. Antoniego
od poniedziałku do soboty:
6:15-6:30
7:45-8:00
17:30-18:00
w I czwartek i I piątek miesiąca: 17:00-18:00
w niedziele:
6:30-7:00
8:30-9:00
10:30-11:00
12:00-12:30
13:30-14:00 (oprócz wakacji)
16:30-17:00
Papież Franciszek o spowiedzi
"Sakrament Pokuty i Pojednania, który nazywamy też spowiedzią, wypływa bezpośrednio z tajemnicy paschalnej. Bowiem w wieczór Zmartwychwstania Pan ukazał się uczniom zamkniętym w Wieczerniku i powitawszy ich „Pokój wam”, tchnął na nich i powiedział: „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” (J 20,21-23).
Ten fragment ukazuje nam głębszą dynamikę zawartą w tym sakramencie. Nade wszystko fakt, że odpuszczenie grzechów nie jest czymś, co możemy dać sobie sami, nie mogę powiedzieć "odpuszczam sobie grzechy". O przebaczenie prosimy drugą osobę, a w spowiedzi prosimy Jezusa o przebaczenie. Przebaczenie nie jest wynikiem naszych wysiłków, ale jest darem Ducha Świętego, który napełnia nas obmyciem miłosierdzia i łaski, nieustannie wypływającego z przebitego serca Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.
Ponadto przypomina nam, że tylko jeśli damy się pojednać w Panu Jezusie z Ojcem i z braćmi, to możemy być naprawdę w pokoju. To odczuwamy wszyscy, kiedy udajemy się do spowiedzi, z ciężarem w duszy, odrobiną smutku. A kiedy odczuwamy przebaczenie Jezusa, to jesteśmy w pokoju, z tym pokojem duszy, bardzo pięknym, którym tylko Jezus może obdarować, tylko On".
(Papież Franciszek)
Stały konfesjonał w kościele św. Jadwigi
Od 16 kwietnia 2012 r. w godzinach od 10.00-12.00 i od 15.30-18.00 w chorzowskim kościele pw. św. Jadwigi przy kaplicy Najświętszego Sakramentu rozpoczął funkcjonować tzw. STAŁY KONFESJONAŁ. Do dyspozycji penitentów są tam kapłani z chorzowskich parafii.
Przewodnik po spowiedzi
Najwyższy, chwalebny Boże, rozjaśnij ciemności mego serca i daj mi, Panie, prawdziwą wiarę, niezachwianą nadzieję i doskonałą miłość, zrozumienie i poznanie, abym wypełniał Twoje święte i prawdziwe posłannictwo.
(Modlitwa odmówiona przez św. Franciszka z Asyżu
przed krzyżem w kościółku św. Damiana)
Dobra spowiedź wymaga dobrego rachunku sumienia. Jest on spojrzeniem na siebie w prawdzie, w świetle Bożej miłości. Jest to całościowe popatrzenie na swoje życie. Można go odprawić za pomocą wielu różnych schematów, ale zawsze ma on mi uświadomić, co jeszcze oddala mnie od Dobrego Boga, gdzie i dlaczego zabrakło mi silnej woli czuwania nad sobą.
ABY DOBRZE SKORZYSTAĆ Z SAKRAMENTU POKUTY I POJEDNANIA
- Oddaj się w ręce samego Boga, który jest Twoim Ojcem i nigdy nie ustaje, by wyglądać Twego powrotu i nie boi się wychodzić Ci naprzeciw.
- Z odwagą zrób rachunek sumienia i w świetle przykładu Jezusa Chrystusa, z prostotą serca nazwij po imieniu swoje grzechy, słabości, swoje myśli, słowa, uczynki i zaniedbania wobec Boga, wobec bliźnich i wobec samego siebie.
- Wzbudź w sobie wyraźny i prawdziwy żal za grzechy, który jest nie tyle emocjonalnym, co głęboko wewnętrznym, ze względu na Boga, odwróceniem się od wszelkiego popełnionego zła.
- Wzbudź w sobie też mocne i szczere postanowienie poprawy, które niech będzie konkretną codzienną współpracą z łaską Bożą nad przemianą Twojego życia.
- Wyznaj przed kapłanem, szafarzem Bożego Miłosierdzia, wszystkie swoje grzechy ciężkie i lekkie jakie popełniłeś od ostatniej ważnie (szczerze) odprawionej spowiedzi i wysłuchaj z uwagą i pokorą jego słów.
- Wypełnij pokutę naznaczoną przez kapłana jako wyraz i znak Twojego pragnienia prawdziwego i zupełnego nawrócenia.
- Podejmij na nowo swoje codzienne życie w duchu radosnej wolności i z nowym zapałem, ponieważ Bóg, swoim przebaczeniem, odnowił z Tobą przymierze przyjaźni.
MODLITWA DO DUCHA ŚWIĘTEGO PRZED RACHUNKIEM SUMIENIA
Przyjdź Duchu Święty, Duchu światła i prawdy, który przenikasz tajemnice serca ludzkiego, przed którym nie ma nic skrytego; przyjdź i oświeć mój rozum, abym przypomniał sobie grzechy i poznał ich złość.
Przyjdź i skrusz moje serce, abym za te grzechy szczerze żałował, a wolę umocnij do powzięcia skutecznego postanowienia poprawy.
Najświętsza Panno, święty Aniele Stróżu i wszyscy moi święci Patronowie, wyproście mi łaski potrzebne do poznania, czym obraziłem Najświętszego Boga. Amen.
RACHUNEK SUMIENIA
Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną
Opuszczałem modlitwy codzienne lub modliłem się z roztargnieniem * Wstydziłem się swojej wiary i zapierałem się jej * Nie starałem się o pogłębienie wiedzy religijnej przez uważne słuchanie kazań, czytanie Pisma Świętego, czasopism i książek religijnych * Grzeszyłem zuchwale licząc na przebaczenie Boże * Wierzyłem w horoskopy, wróżby, zabobony * Więcej niż w sprawy Boże i troskę o swoją duszę ceniłem pieniądze, wygody, przyjemności, sport.
Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno
Wymawiałem imiona święte bez uszanowania, w żartach, w gniewie * Bluźniłem przeciw Bogu i Świętym, wyrażając się obelżywie i drwiąco * Przysięgałem niepotrzebnie lub fałszywie * Wzywałem Boga na świadka kłamstwa * Świętokradzko przyjąłem Sakramenty święte * Przeklinałem kogoś * Używałem wulgarnych wyrażeń * Rozmawiałem o sprawach religijnych w sposób lekceważący.
Pamiętaj abyś dzień święty święcił
W niedziele i święta nakazane opuszczałem z własnej winy Mszę świętą * Spóźniałem się na Mszę świętą * Swoim zachowaniem przeszkadzałem innym w skupieniu modlitewnym * Bez koniecznej potrzeby w niedziele i święta ciężko pracowałem * Znieważyłem dzień święty przez pijaństwo i udział w niegodnych zabawach i rozrywkach * Handlowałem lub robiłem zakupy kosztem uświęcenia Dnia Pańskiego * Nie poświęciłem wolnego czasu rodzinie, rodzicom, chorym * Nie starałem się o wytworzenie nastroju religijnego w rodzinie w niedziele i święta.
Czcij ojca twego i matkę twoją
Rodzicom nie okazywałem miłości i szacunku * Nie modliłem się za nich * Odnosiłem się do nich z brakiem szacunku * Żyłem w niezgodzie z rodzicami czy rodzeństwem, nic nie robiąc w kierunku pojednania * Nie dbałem o moralne kształtowanie i religijne wychowanie swych dzieci * Nie dawałem im dobrego przykładu w życiu codziennym * Nie poświęcałem dzieciom czasu, nie okazywałem im zainteresowania * Nie dbałem należycie o ich wykształcenie, utrzymanie, i odpoczynek, nie kochałem i nie traktowałem ich jednakowo * Byłem niesprawiedliwy w karaniu * Rozpieszczałem dzieci * Nie starałem się o wspólną rodzinną modlitwę * Nie kochałem szczerze żony (męża) * Poprzez pijaństwo naruszałem spokój rodzinny * Nie modliłem się za rodziców, dzieci, współmałżonka * Nie poczuwam się do odpowiedzialności za uświęcenie i zbawienie współmałżonka, dzieci * Żyłem samolubnie * Nie dochowałem wierności małżeńskiej * Stosowałem środki antykoncepcyjne * Usunęłam ciążę; namawiałem do tego, współdziałałem * Nie szukałem szczerze dobra swej Ojczyzny * Nie spełniałem solidnie swoich obowiązków * Szerzyłem zło w środowisku pracy przekleństwem, alkoholem * Wynagradzałem niesprawiedliwie * Zmuszałem podwładnych do pracy w niedziele i święta oraz kosztem obowiązków rodzinnych.
Nie zabijaj
Szkodziłem sobie na zdrowiu przez nadmiar jedzenia, picia, zwłaszcza alkoholu, palenie tytoniu, nadmierne zażywanie lekarstw, używanie narkotyków, przeciążanie pracą, lekceważenie potrzeby wypoczynku, niedostosowanie się do wskazań lekarza * Żywię do bliźnich nienawiść, niechęć oraz życzę im śmierci * Zabiłem lub pobiłem bliźniego, okaleczyłem * Namawiałem innych do grzechu * Narażałem swoje zdrowie i życie oraz bliźnich przez prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwym, a także przez przekroczenie przepisów bezpieczeństwa na drodze, nieprzestrzeganie przepisów BHP w pracy * Nie szanowałem środowiska naturalnego * Znęcałem się nad zwierzętami * Odmówiłem bliźniemu pomocy * Gardziłem drugimi; cieszyłem się z ich niepowodzeń i nieszczęść * Nie modliłem się za bliźnich w szczególności tych, którzy wyrządzili mi krzywdę * Nie upominałem błądzących i dawałem im zły przykład * Nie odwiedzałem chorych i nie wspierałem biednych * Nie pocieszałem smutnych i nie podnosiłem wątpiących na duchu.
Nie cudzołóż …
Nie pożądaj żony bliźniego swego
Nie miałem należytego poszanowania dla ciała i jego sił rozrodczych * Miałem upodobanie w myślach, wyobrażeniach i nieskromnych pragnieniach * Czytałem podniecające książki, czasopisma i przekazywałem je innym * Oglądałem filmy i treści pornograficzne * Prowadziłem nieprzyzwoite rozmowy * Popełniałem uczynki nieczyste w samotności * Współżyłem bez ślubu z inną osobą narażając ją na utratę łaski uświęcającej * Nie jestem gotów odsunąć od siebie okazji do grzechu, np. trwając w konkubinacie, w stałym związku * Nie miałem należnego poszanowania do płci odmiennej * W ubiorze i zachowaniu nie przestrzegałem czystości
Nie kradnij …
Nie pożądaj żadnej rzeczy bliźniego swego
Przywłaszczyłem cudzą rzecz, owoce cudzej pracy lub usługi innego człowieka * Wyrządziłem szkodę przez lenistwo, spóźnialstwo, niedotrzymanie słowa * Nie oddałem długu w terminie lub w ogóle * Kupiłem rzecz skradzioną * Pozwoliłem się przekupić * Zniszczyłem cudzą własność * Zaniedbałem dopilnowania rzeczy będących własnością społeczną * Oszukałem bliźniego * Dopuszczałem się, popierałem piractwo programów komputerowych i innych nośników danych * Byłem chciwy, zazdrosny
Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu
Skłamałem * Posądzałem lekkomyślnie * Plotkowałem * Oczerniałem bliźniego * Byłem obłudny wobec bliźniego * Nie dochowałem powierzonych mi tajemnic * Byłem niedyskretny
MODLITWA
Panie Jezu, proszę Cię za tego kapłana, który poprzez spowiedź będzie mi przewodnikiem na drodze powrotu w Twoje ramiona. Oświeć go i umocnij w jego sercu miłość, napełnij go swoim słowem i Duchem Prawdy. Przygotuj jego serce na przyjęcie mnie jako syna marnotrawnego. Ześlij łaskę na tego, który wysłuchuje grzeszników poszukujących miłości i przebaczenia. Pobłogosław wszystkim kapłanom odczuwającym ciężar trudności, kiedy stają się znakiem i narzędziem Twojej miłości w sakramencie pokuty.
Zmiłuj się nade mną Panie, według wielkiego Miłosierdzia Twego! Nie zważaj na moje grzechy i odpuść mi wszystkie moje winy! Stwórz we mnie Boże serce czyste i odnów we mnie moc swego Ducha! Ducha męstwa i świętości! Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, skruszonym grzesznikiem! Amen.
Chrzest Św.
SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO DZIECI
TERMIN: sakramentu chrztu świętego udzielamy w I i III niedzielę miesiąca podczas Mszy św. o godz. 14.00 (nie dotyczy VII i VIII kiedy to Chrzty są o godz. 12.30).
ZGŁOSZENIA CHRZTU dokonuje ojciec lub matka dziecka, przynosząc do kancelarii parafialnej następujące dokumenty:
- Akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego.
- Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.
- Zaświadczenie z parafii chrzestnych, że mogą być rodzicami chrzestnymi.
- Jeśli rodzice dziecka zamieszkują poza naszą parafią także zezwolenie Proboszcza ze swojej parafii.
Rodzice zaopatrują się w świecę oraz białą szatę dla dziecka, które będą potrzebne podczas obrzędów.
NAUKA DLA RODZICÓW I CHRZESTNYCH odbywa się w przeddzień chrztu, w sobotę, po wieczornej Mszy św. o godz. 18.00 - w naszym kościele w kaplicy św. Antoniego. Rodzice i chrzestni mają także skorzystać z sakramentu pokuty, który odbywają w dogodnym dla siebie czasie.
RODZICAMI CHRZESTNYMI mogą być ci, którzy:
- Są wystarczająco dorośli do pełnienia tego zadania (ukończone 16 lat).
- Przyjęli już sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię.
- Należą do Kościoła katolickiego i prowadzą życie zgodne z wiarą i moralnością (zaświadczenie wystawia parafia zamieszkania chrzestnego lub chrzestnej). Nie mogą być nimi osoby żyjące w związkach niesakramentalnych.
- Nie są naturalnymi rodzicami przyjmującego chrzest.
Przy zgłoszeniu chrztu dziecka, odnośnie do rodziców chrzestnych, warto znać wcześniej i nam podać następujące informacje:
- imię i nazwisko,
- data urodzenia,
- adres zamieszkania,
- wyznanie,
- data bierzmowania,
- zawód,
- stan cywilny,
- rok i parafia ślubu kościelnego.
BŁOGOSŁAWIENIE ROCZNYCH DZIECI (tzw. "roczki")
Odbywa się w II i IV niedzielę miesiąca na zakończenie Mszy św. o godz. 14.00 (w VII i VIII o godz. 12.30). Wcześniej dzieci zgłasza się w kancelarii parafialnej.
I Komunia Św.
TERMINARZ PRZYGOTOWAŃ DO I KOMUNII ŚWIĘTEJ 2024
w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu
w Chorzowie Klimzowcu
Spotkanie organizacyjne
Piątek 15.09.2023 r., godz. 19.00
Msza św. + poświęcenie różańców (zakupionych przez rodziców)
+ spotkanie po Mszy św.
Piątek 6.10.2023 r., godz. 18.00
Msza św. + poświęcenie skarbców (zakupionych przez o. Proboszcza)
Piątek 3.11.2023 r., godz. 18.00
Msza św. + poświęcenie świec (najlepiej tych ze Chrztu św. lub nowych zakupionych przez rodziców) + spotkanie po Mszy św.
Piątek 1.12.2023, godz. 18.00
Roraty 4-22.12.2023
Od poniedziałku do piątku o godz. 18.00.
Branie miar na nowe stroje komunijne
(możliwość odsprzedania / odkupienia starych):
Druga połowa stycznia 2024.
Msza św. + poświęcenie medalików (zakupionych przez o. Proboszcza)
+ spotkanie po Mszy św.
Piątek 1.03.2024, godz. 18.00
Do końca III 2024 dzieci mają zdany materiał z zakresu katechezy.
Msza św. + spotkanie po Mszy św. na temat I spowiedzi dziecka.
Piątek 5.04.2024, godz. 18.00
Próba przed Uroczystością Komunijną:
- SP 2, czwartek 9.05.2024 o godz. 18.30
- SP 5, piątek 10.05.2024 o godz. 18.30
I spowiedź dziecka i możliwość spowiedzi dla rodziców
Sobota 11.05.2024 r.
Według harmonogramu:
- SP 2 klasy 3a i 3b o godz.9.00
- SP 5 klasy 3a i 3b o godz. 10.00
- SP 5 klasy 3c i 3d o godz. 11.00
Uroczystość I Komunii Świętej
- SP 2 dnia 12.05.2024 o godz.9.00
- SP 5 dnia 12.05.2024 o godz.11.00
- Nabożeństwo dla SP2 o godz. 15.30
- Nabożeństwo dla SP5 o godz. 16.15
Biały tydzień 13-17.05.2024
Dzieci przychodzą w białych strojach przez cały tydzień od poniedziałku do piątku na Mszę św. o godz. 18.00.
Boże Ciało
30.05.2024 o godz. 8.00 Msza św. po której rozpocznie się procesja Bożego Ciała.
Oktawa Bożego Ciała 31.05-6.06.2024
Msze św. od piątku do czwartku o godz. 18.00. Dziewczynki na zakończenie Mszy św. w ramach nabożeństwa sypią kwiaty.
Bardzo ważne obowiązki
- Uczestnictwo w katechezie
- Rodzinne uczestnictwo w niedzielnych i świątecznych Mszach św.
- Uczestnictwo w Mszach św. i w spotkaniach wyznaczonych przez Proboszcza
W sobotę 15.06.2023 odbędzie się wspólna pielgrzymka autokarowa do Wadowic. Pielgrzymka jest nieobowiązkowa.
Kontakt do Proboszcza: tel: 782 670 390 lub email: boskoofm@interia.pl
Bierzmowanie
TERMINARZ PRZYGOTOWAŃ DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA 2023/2024
w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie Klimzowcu
I ROK FORMACJI
Spotkanie organizacyjne
Poniedziałek, 18.09.2022 r., godz. 19.00
PAŹDZIERNIK 2023
1.10. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św.
15.10. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św.
20.10. O godz. 19.00 spotkanie w auli klasztornej [zbiórka obok kancelarii parafialnej] trzeci piątek miesiąca.
LISTOPAD 2023
5.11. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św.
19.11. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św.
17.11. O godz. 19.00 spotkanie w auli klasztornej [zbiórka obok kancelarii parafialnej] trzeci piątek miesiąca.
GRUDZIEŃ 2023
3.12. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św.
17.12. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św.
15.12. O godz. 19.00 spotkanie w auli klasztornej [zbiórka obok kancelarii parafialnej] trzeci piątek miesiąca.
STYCZEŃ 2024
7.01. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św.
21.01. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św.
19.01. O godz. 19.00 spotkania w auli nie będzie [ okres kolędowy].
LUTY 2024
18.02. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św. [ferie]
25.02. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św. [ferie]
16.02. O godz. 19.00 spotkanie w auli klasztornej [zbiórka obok kancelarii parafialnej] trzeci piątek miesiąca.
MARZEC 2024
3.03. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św.
17.03. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św.
15.03. O godz. 19.00 spotkanie w auli klasztornej [zbiórka obok kancelarii parafialnej] trzeci piątek miesiąca.
KWIECIEŃ 2024
7.04. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św.
21.04. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św.
19.04. O godz. 19.00 spotkanie w auli klasztornej [zbiórka obok kancelarii parafialnej] trzeci piątek miesiąca.
MAJ 2024
5.05. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św.
19.05. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św.
17.05. O godz. 19.00 spotkanie w auli klasztornej [zbiórka obok kancelarii parafialnej] trzeci piątek miesiąca.
CZERWIEC 2024
2.06. Odbiór zagadki biblijnej po Mszy św.
16.06. Niedziela odbiór zagadki biblijnej po Mszy św.
22.06. o godz. 19.00 piknik franciszkański z okazji zakończenia roku szkolnego.
TERMINARZ PRZYGOTOWAŃ DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA 2023/2024
w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie Klimzowcu:
II ROK FORMACJI
18 PAŹDZIERNIKA 2023 godz. 19.00 zbiórka obok kancelarii
15 LISTOPADA 2023 godz. 19.00 zbiórka obok kancelarii
20 GRUDNIA 2023 godz. 19.00 zbiórka obok kancelarii
STYCZEŃ 2024 z uwagi na kolędę i ferie zimowe – spotkania nie będzie.
21 LUTEGO 2024 godz. 19.00 zbiórka obok kancelarii
20 MARCA 2024 godz. 19.00 zbiórka obok kancelarii
17 KWIETNIA 2024 godz. 19.00 zbiórka obok kancelarii
MAJ 2024 - W momencie ustalenie dokładnej daty bierzmowania, zostanie podany osobny grafik bezpośredniego przygotowania do sakramentu bierzmowania. Zostaną w nim zawarte informacje o próbach oraz o spowiedzi przed bierzmowaniem.
20 CZERWCA 2024 - Grill z młodzieżą.
Dane kontaktowe w razie usprawiedliwienia nieobecności:
tel.: 782-670-390
e-mail: boskoofm@interia.pl
Bardzo ważne obowiązki:
- Uczestnictwo w katechezie.
- Uczestnictwo w niedzielnych i świątecznych Mszach św.
- Uczestnictwo w Mszach św. i w spotkaniach wyznaczonych przez Proboszcza.
Ważne obowiązki:
- Comiesięczna spowiedź [najlepiej w niedzielę]
- Egzamin
- Ładnie i systematycznie prowadzony zeszyt z katechezy
Zadanie |
ocena |
podpis rodzica |
Podpis egzaminatora |
Modlitwa Pańska (Ojcze nasz) |
|
|
|
Zdrowaś Maryjo |
|
|
|
Przykazania Boże (Dekalog) |
|
|
|
7 sakramentów |
|
|
|
Przykazanie miłości |
|
|
|
Siedem grzechów głównych |
|
|
|
Pięć warunków dobrej spowiedzi |
|
|
|
Pięć przykazań kościelnych |
|
|
|
DEKALOG
1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
2. Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno.
3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
4. Czcij ojca swego i matkę swoją.
5. Nie zabijaj.
6. Nie cudzołóż.
7. Nie kradnij.
8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
9. Nie pożądaj żony bliźniego swego.
10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.
7 SAKRAMENTÓW
1. Chrzest. 2. Bierzmowanie. 3. Najświętszy Sakrament. 4. Pokuta. 5. Namaszczenie chorych. 6. Kapłaństwo. 7. Małżeństwo.
PRZYKAZANIE MIŁOŚCI
Będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca swego, z całej duszy swojej i ze wszystkich sił swoich, a bliźniego swego jak siebie samego.
SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH
1. Pycha. 2. Chciwość. 3. Nieczystość. 4. Zazdrość. 5. Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu 6. Gniew. 7. Lenistwo.
PIĘĆ WARUNKÓW SAKRAMENTU POKUTY
1. Rachunek sumienia.
2. Żal za grzechy.
3. Mocne postanowienie poprawy.
4. Szczera spowiedź.
5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.
PIĘĆ PRZYKAZAŃ KOŚCIELNYCH
1.W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymywać się od prac niekoniecznych.
2.Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3.Przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.
4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.
W momencie ustalenie dokładnej daty bierzmowania, zostanie podana data egzaminu z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.
Bardzo ważne obowiązki
- Uczestnictwo w katechezie.
- Uczestnictwo w niedzielnych i świątecznych Mszach św.
- Uczestnictwo w Mszach św. i w spotkaniach wyznaczonych przez o. Proboszcza.
- Zbieranie i rozwiązywanie zagadek biblijnych. Będą one sprawdzane.
Małżeństwo
PROTOKÓŁ PRZEDŚLUBNY - spisuje się w parafii zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego na 3 miesiące przed planowanym terminem ślubu. Na "spisanie protokołu" należy się wcześniej umówić w kancelarii parafialnej. Narzeczeni muszą się osobiście stawić w kancelarii parafialnej i przynieść ze sobą następujące dokumenty:
- Dowód tożsamości.
- Świadectwo chrztu wystawione najpóźniej przed 3 miesiącami.
- Świadectwo ukończenia nauki religii w zakresie szkoły ponadpodstawowej.
- Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (z miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych) stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (3 egzemplarze) - dotyczy tzw. małżeństw konkordatowych.
- Jeśli któraś ze stron jest niepełnoletnia zezwolenie sądu opiekuńczego (konieczna także zgoda rodziców).
- W sytuacji wdowca lub wdowy akt zgonu współmałżonka.
- W innych przypadkach (np. różne wyznanie, różna religia) przede wszystkim dobra wola. Na miejscu w kancelarii poradzimy jak podejść do sprawy.
Terminy nauk przedmałżeńskich 2024 r. – dekanat Chorzów Batory:
Parafia Dobrego Pasterza – Chorzów Batory,
ul. Skrajna 2a
26.02.2024, 27.02.2024
01.03.2024, 02.03.2024
Dom katechetyczny, godz. 19.00
Parafia Św. Franciszka Chorzów – Klimzowiec,
ul. Franciszkańska 1
3-6.06.2024
Początek w kościele, godz. 19.00.
Parafia NSPJ – Chorzów Batory,
ul. Długa 32
23-26.09.2024
W salce, godz.19.00
Parafia św. Antoniego z Padwy – Chorzów,
ul. Kopernika 1
05.03.2024, 06.03.2024
12.03.2024, 13.03.2024
Dom katechetyczny, godz.19.00
Dni Skupienia dla narzeczonych:
Parafia Wniebowzięcia NMP
ul. Farna 3
23.03.2024, 22.06.2024, 21.09.2024
Dom katechetyczny, godz. 16.30-19.00
Namaszczenie chorych
Utrwaliło się przekonanie, że "ostatniego namaszczenia" udziela się tuż przed śmiercią. Tymczasem nie tyle jest to sakrament umierających, ile chorych. Należy go postrzegać jako element zwyczajnego duszpasterstwa, adresowany do poważnie cierpiących. Jednak obok pokuty namaszczenie chorych to drugi emocjonalnie trudny sakrament. I na pewno najrzadziej oglądany.
A przecież choroba jest częstym zjawiskiem. Może stać się okazją do większego otwarcia na Boga i włączenia swoich cierpień w tajemnicę męki Chrystusa. Bo cierpienie ma strukturę sakramentalną: składa się ze znaków widzialnych - jak zmiany, ból, objawy, oraz z warstwy niewidzialnej - lęków, nadziei, pytań, decyzji. Dlatego, paradoksalnie, zly stan ciała może być twórczy dla zbawienia duszy. Łącząc się duchowo z ofiarą Jezusa na krzyżu, chory może znaleźć sens swojej sytuacji. Namaszczenie niejako konsekruje, wyróżnia czas choroby, pomagając przeżywać cierpienie jako świadomą ofiarę. Gdy obudzi się taka wiara, choroba uzyskuje wartość zbawczą.
Chodzi też o przezwyciężenie lęku przed śmiercią i wyzwolenie chorego spod wpływu szatana. Niejeden lęk jest kuszeniem złego, który pragnie rzucić cierpiącego w rozpacz. Stany zagrożenia zdrowia bowiem jaskrawo pokazują, na kim - lub na czym - dotychczasowe życie się opierało. Pokusa karmi się lękiem. A lęk wystawia wiarę na próbę. "Człowiek musi rosnąć w czasie pokusy. Musi sam narzucić pokusie pole walki, a tym polem muszą być horyzonty wieczności." W świecie, w którym choroba i starość są tematami tabu, sakrament namaszczenia stanowi źródło pokoju,' mocy i nowej motywacji.
Tego sakramentu może udzielić tylko kapłan. W czasie modlitwy namaszcza on czoto i ręce chorego olejem poświęconym przez biskupa w Wielki Czwartek. Bóg przez ten delikatny dotyk przygarnia człowieka. Benedyktyn o. Anselm Grun uczy, że jest to tkliwy "sakrament czułości", aby cierpiący fizycznie poczuł bliskość i wsparcie. Ważne, aby chory byt przytomny i nie było pośpiechu. Najbliżej chorego powinny znaleźć się osoby wierzące, które podejmą modlitwę. Istotne jest również to, by rodzina choremu wszystko przebaczyła.
Nie warto ociągać się z przyjęciem sakramentu chorych. Świadome odwlekanie nawrócenia jest głęboką dewastacją sumienia, które szybko "uczy się naszych dróg" i zaakceptuje nawyki. Odkładając modlitwę i sakramenty, zakładamy, że dożyjemy starości, że będziemy przytomni i chwycimy za różaniec. Skąd jednak wiadomo, że będziemy mieć pamięć i silę, by go trzymać? Szczęśliwa śmierć jest wymodloną łaską. Obecność przy niej kapłana nie jest regułą, a o większości zmarłych mówi się, że odeszli przedwcześnie.
I jeszcze jedno. Jak podaje Kodeks Prawa Kanonicznego: "Nie wolno udzielać namaszczenia chorych tym, którzy uparcie trwają w jawnym grzechu ciężkim" (1007).
Odwiedziny chorych w ich domach
Osoby starsze lub chore, które nie mogą wychodzić z domu, mogą przystąpić do spowiedzi i przyjąć Komunię św. u siebie w domu.
Należy w tym przypadku:
- zgłosić w kancelarii lub w zakrystii nazwisko i imię, adres i telefon osoby chorej
- zadeklarować, czy ma to być wizyta jednorazowa, czy stała (raz w miesiącu)
KAPŁANI odwiedzają chorych zwykle w pierwszą sobotę miesiąca od godz. 8.00.
Do poszczególnych chorych przychodzą zwykle ci sami ojcowie.
W przypadku przeszkody w comiesięcznej wizycie prosimy o wcześniejsze odwołanie w kancelarii lub w zakrystii.
W przypadku, gdy chory pragnie przyjmować Komunię św. częściej, niż raz w miesiącu, (np. w każdą niedzielę) wówczas taką posługą służą ŚWIECCY SZAFARZE ustanowieni przez ks. Arcybiskupa.
Pogrzeb
Do kancelarii parafialnej należy się zgłosić z aktem zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego, zaświadczeniem lekarskim wystawianym dla celów pogrzebowych, a jeśli jest taka możliwość, to także z dokumentem stwierdzającym przyjęcie przez zmarłego (zmarłą) Sakramentów świętych.
Z uwagi na to, iż nie mamy własnego cmentarza, warto wcześniej zasięgnąć informacji w kancelarii parafii św. Jadwigi (ul. Wolności 51, 41-500 Chorzów, tel. 241 33 39), która jest czynna:
- od poniedziałku do soboty od 8.00 do 12.00;
- w poniedziałek, środę i piątek od 15.00 do 17.00,
aby załatwić sprawę grobu oraz zarezerwować kaplicę na cmentarzu na konkretną godzinę (którą, jednak należy uprzednio z nami ustalić).